Buddyzm

Czym jest karma w buddyzmie i innych wierzeniach?

Czym jest karma w buddyzmie i innych wierzeniach?

Gdy mówi się o karmie (nie tej dla psa, tylko tym prawie, które mówi, że dostajesz od życia to, co sam dajesz innym) panuje błędne przekonanie, że jest to negatywny skutek czegoś, co mogło mieć miejsce w przeszłości.

Karma – czym jest w buddyzmie?

Jednak koncepcja karmy w rzeczywistości wykracza poza to. Mówiąc prościej, w rzeczywistości dotyczy naturalnego prawa przyczyny i skutku. To, co dajesz, otrzymujesz z powrotem– czy to dobre, czy to złe. W ten sposób twoje działania wygenerują karmę, która pojawi się później w twoim życiu. Kiedy robisz coś dobrego, możesz oczekiwać, że twoja karma będzie pozytywna. W tym samym czasie negatywna karma pojawi się w twoim życiu, gdy twoje działania będą chore.

Najważniejsze fazy karmy

Będąc prawem przyczyny i skutku, karma niekoniecznie oznacza, że zostaniesz ukarany lub nagrodzony za swoje czyny. Prawo karmy jest cykliczne i faktycznie przechodzi przez różne etapy, które pomagają przywrócić równowagę rzeczy we wszechświecie. Aby zrozumieć karmę, ważne jest zrozumienie różnych faz zachodzących w jej przebiegu.
Pierwszą fazą karmy, która jest uważana za zalążek lub najwcześniejszy etap, jest karma sanchita. Ten rodzaj karmy obejmuje karmę działania człowieka z jego przeszłego i obecnego życia.

Druga faza karmy to ta, która tworzy nasiona. Kriyamana Karma powstaje w wyniku codziennych działań. Te nasiona będą się gromadzić wraz z tymi, które zostały zrobione w przeszłości iw przyszłym życiu. Ostatnia faza karmy nazywana jest Prarabdha Karmą. Ta faza ma miejsce z dnia na dzień i jest częścią karmy, która już dojrzała.

Zrozumienie Prarabdhy dla zrozumienia karmy

Możesz tego nie zauważyć, ale obecnie żyjesz na etapach Prarabdha karmy. Wydarzenia, które mają miejsce w twoim życiu, są wynikiem dojrzałych nasion, które zasiałeś

w twoim poprzednim życiu. Ten rodzaj karmy może przejawiać się w różnych wzorach i może wpływać na twoje emocje, zależności, preferencje i relacje z innymi ludźmi, zwłaszcza z rodziną. Kiedy staniesz się świadomy, że te wydarzenia, które w tym momencie wpływają na twoje życie, są częścią naturalnego prawa przyczyny i skutku, będziesz świadomy tworzenia pozytywnych nasion, które ostatecznie dojrzeją, aby wygenerować pozytywną karmę. Będąc prawem natury, masz zdolność równoważenia negatywnych aspektów z pozytywnymi, eliminując złe myśli i czyny oraz prowadząc życie oddane dobroci. Ta uważność w tworzeniu dobrej karmy jest zwykle określana jako „bhakti” lub oddanie.

Tworzenie pozytywnej karmy

Bhakti ma na celu uświadomienie sobie, że twoje dobre działanie nieuchronnie zjednoczy cię z Boskością. Kiedy uświadomisz sobie, że twoja obecna karma jest efektem twojego przeszłego życia, zyskujesz możliwość zrównoważenia karmy w twoim życiu.

Karma nie powinna być postrzegana jako coś negatywnego lub pozytywnego. Zamiast tego powinno być postrzegane jako okno do usuwania negatywnych śladów, które mogły nagromadzić się w Twojej przeszłości. Otrzymasz zdolność tworzenia pozytywnej karmy, która będzie połączona z twoim obecnym życiem i przeniesiona do następnego.

Pamiętaj, że karma dotyczy nie tylko tego, jak traktujesz ludzi, ale też zwierzęta i planetę!

Więcej ciekawych wpisów dotyczących wierzeń, relacji, znajdziesz w serwisie www.interesujace.pl.