Religia

Göbekli Tepe, pierwsze sanktuarium ludzkości

Göbekli Tepe, pierwsze sanktuarium ludzkości

Göbekli Tepe, pierwsze sanktuarium ludzkości, znajduje się w południowo-wschodniej Turcji. Zapraszamy do zapoznania się z jego intrygującą historią.

W pobliżu granicy Turcji z Syrią znajdziemy miasto Sanliurfa, w południowo-wschodnim regionie Anatolii. Około 15 kilometrów dalej możemy znaleźć to cudowne stanowisko archeologiczne.

W latach 60. XX wieku grupa badaczy z Uniwersytetu w Chicago pracowała na tym terenie. Po analizie znalezionych tam szczątków doszli do wniosku, że pochodzą one z okresu bizantyjskiego i porzucili zainteresowanie tym miejscem.

Jednak dopiero w latach 90-tych, w 1995 roku, archeolog Klaus Schmid z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego wraz z badaczami z Muzeum w Sanliurfie rozpoczął tam odkrywcze wykopaliska.

Archeologiczny kontekst Göbekli Tepe

Kiedy Schmid i jego zespół dotarli do Göbekli Tepe, pierwszą rzeczą, która ich uderzyła, było to, że jest to całkowicie sztuczny pagórek. To miejsce niewątpliwie zostało zbudowane przez człowieka.

Dziwna topografia miejsca, a także pojawienie się dużej ilości szczątków litowych i szkieletowych, skłoniło ich do stworzenia projektu wykopania całego obszaru.

To właśnie na terenach wokół Mezopotamii i Bliskiego Wschodu pojawiły się pierwsze oznaki przejścia od gospodarki łowiecko-zbierackiej do produkcyjnej. Innymi słowy, dzięki pojawieniu się rolnictwa nasi przodkowie przeszli od koczowniczych poszukiwaczy do osiadłych.

Zawsze sądzono, że brak codziennych polowań, połowów i zbieractwa oraz więcej wolnego czasu skłoni ich do zastanowienia się nad koncepcjami religijnymi związanymi z ich sposobem życia. Dlatego w tym czasie pojawiła się religia i kult bogów.

Pozostałości archeologiczne, które zwiedzający mogą zobaczyć

Jak wspomniano, Göbekli Tepe uważane jest za pierwsze wielkie sanktuarium ludzkości. Było to miejsce kultu zmarłych, choć co ciekawe, do dziś nie odnaleziono miejsc pochówku.

Do tej pory wykopano tylko dwie duże okrągłe struktury należące do dwóch z 16 świątyń w miejscu. Są to okrągłe budowle z kamiennymi ścianami i monolitycznymi filarami w kształcie litery T.

Niektóre z wapiennych bloków są ozdobione postaciami zwierząt. Można na przykład zobaczyć lwy, dziki, lisy, węże, owady, pająki oraz ptaki takie jak sępy i ptactwo wodne. Z portalem http://www.hotelinfo.pl dowiesz się jak dotrzeć w to miejsce, zorganizować hotel, loty itd.

Nie ma nic podobnego w świecie archeologii

Nigdzie indziej na świecie nie znajdziemy takiego znaleziska jak Göbekli Tepe; nie ma podobnej konstrukcji o tak starożytnej chronologii. Kompleks został zbudowany 7000 lat przed piramidami Cheopsa i 6000 lat przed kompleksem Stonehenge.

Ważnym faktem, na który należy zwrócić uwagę jest to, że w tym czasie nie znali oni koła, więc trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób transportowali duże bloki wapienne o wadze od 10 do 20 ton z terenu kamieniołomu do samego stanowiska.