Pogrzeb świecki różni się od ceremonii o charakterze religijnym. Przede wszystkim podczas uroczystości o charakterze świeckim nie występują żadne elementy religijne. W pogrzebie nie uczestniczy ksiądz, a trumna lub urna składane są do grobu zlokalizowanego na cmentarzu komunalnym.
Różnic jest jednak więcej. Co trzeba wiedzieć o pogrzebie świeckim i przede wszystkim, w jaki sposób się do niego przygotować?
Pochówek świecki – kiedy wybiera się taką formę pogrzebu?
Pochówek świecki jest przeznaczony dla osób przede wszystkim niewierzących. Z tej formy mogą również skorzystać osoby, które są innych wyznań niż katolickie. Na pogrzeb bez udziału jakichkolwiek elementów religijnych decyduje się rodzina zmarłego, która uznaje, że to właśnie tego typu ceremonia będzie najlepszym sposobem pożegnania.
Zdarza się również, że w testamencie została zawarta informacja o typie pochówku, jaki preferuje dana osoba. Ostatnia wola zmarłego powinna być decydująca, ponieważ jej uwzględnienie jest wyrazem szacunku do bliskiej osoby.
Kto prowadzi ceremonię podczas pochówku świeckiego?
W trakcie pochówku o charakterze świeckim nie odbywa się msza, ponadto nieobecny jest kapłan. Zamiast niego pojawia się Mistrz Ceremonii. W tej roli najczęściej występują osoby, które są odporne psychicznie, potrafią zmierzyć się z trudnymi i długo trwającymi rozmowami z najbliższą rodziną. Muszą one wykazywać się empatią, odpowiednim podejściem, a także umiejętnością przygotowania szczerej, emocjonalnej mowy pogrzebowej. Usługę tego typu można znaleźć w wielu domach pogrzebowych, np. na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/.
Warto wiedzieć, że Mistrz Ceremonii może również występować w trakcie pogrzebu religijnego. Zazwyczaj jego rola polega na mowie przedstawionej już na cmentarzu, po zakończonym pochówku, gdy kapłan zakończy się swoją część i typowo religijny fragment pogrzebu dobiegnie końca.
Oprawa podczas pogrzebu świeckiego
Długie rozmowy z najbliższą rodziną są najważniejsze dla Mistrza Ceremonii, ponieważ na tej podstawie przygotowuje on mowę pogrzebową. Podczas jej wygłaszania może być wyświetlane zdjęcie zmarłej osoby, ale i istnieje możliwość przygotowania prezentacji, która będzie wspomnieniem zmarłego.
Rodzina może również zdecydować się na oprawę muzyczną, w ten sposób oddając szacunek zmarłemu, ale i przywołując najważniejsze wspomnienia czy wydarzenia z życia. Repertuar nie jest ściśle określony, panuje tu duża dowolność.
Formalności i koszty
Aby zorganizować pogrzeb świecki należy taką chęć zgłosić w wybranym zakładzie pogrzebowym. Formalności są zatem ograniczone do minimum. Pod względem finansowym usługa taka kształtuje się na poziomie kilkuset złotych lub więcej, w zależności od długości trwania ceremonii czy elementów dodatkowych, na które zdecydowała się rodzina zmarłego.
Przygotowanie do pogrzebu świeckiego wymaga zatem od rodziny zmarłego przemyślenia, jakie elementy mają być uwzględnione w uroczystości. Dużą pomocą służy w tej kwestii zarówno zakład pogrzebowy, jak i sam Mistrz Ceremonii, którego mowa stanowi clou podczas tej szczególnej uroczystości.