Religia

Atrakcje sakralne Wielkopolski – odwiedzamy Kleczew i okolice

Atrakcje sakralne Wielkopolski – odwiedzamy Kleczew i okolice

Jednym z ciekawszych miast leżących w pobliżu Konina jest Kleczew. Samo miasto, jak i jego najbliższa okolica, mają wiele ciekawego do zaoferowania przybywającym tu turystom. Malownicze pejzaże Pojezierza Kujawskiego i ciekawe zabytki sprawiają, że turystyka ma w tym rejonie coraz większe znaczenie. W tej malowniczej okolicy pojawia się również krajobraz dość nietypowy dla Wielkopolski, o przemysłowym charakterze. Są to liczne w rejonie Kleczewa odkrywki węgla brunatnego.

Kościół św. Andrzeja Apostoła

Jednym z cenniejszych zabytków Kleczewa jest kościół św. Andrzeja Apostoła z XIV wieku. Ta gotycka świątynia może poszczycić się ciekawym epitafium marszałka wielkiego litewskiego Władysława Gurowskiego z końca XVIII wieku. W mieście tym można odwiedzić również powstańczą mogiłę, która przypomina o poległych powstańcach styczniowych. Wiele ciekawych atrakcji sakralnych znajdziemy również w stolicy Wielkopolski, a więc Poznaniu – warto więc sprawdzić atrakcje turystyczne Poznania.

Inne zabytki sakralne

W okolicach Kleczewa można znaleźć więcej ciekawych i godnych uwagi zabytków. Ważną miejscowością jest w tym rejonie jest Budzisław Kościelny. Miejscowość ta stała się dość znana po odkryciu tu żywotów świętych, które miały zostać spisane w XI wieku. Żywoty te nie znalazły jednak uznania w oczach badaczy, którzy nie uznali ich za dzieła autentyczne. Ciekawym zabytkiem sakralnym w okolicach Kleczewa jest kościół św. Marcina w Kazimierzu Biskupim. Wzniesiono go w XII wieku w stylu romańskim, zaś w początkach wieku XVI rozbudowano w stylu gotyckim. Do dnia dzisiejszego zachowały się w tym kościele fragmenty oryginalnych, romańskich murów oraz romańskie prezbiterium wzniesione z ciosów piaskowca.

Warto dodać, że Kazimierz Biskupi jest najważniejszym w całej Polsce ośrodkiem kultu Pięciu braci Męczenników – pierwszych polskich świętych, którzy zginęli w 1003 roku. I choć legenda głosząca, ze zginęli oni w Kazimierzu Biskupim nie jest zgodna z prawdę, to właśnie ta miejscowość jest najważniejszym ośrodkiem ich kultu na ziemiach polskich. Kościół pod ich wezwaniem, wzniesiony w stylu późnego gotyku, można zobaczyć w południowo-zachodniej części wsi. Dwa ciekawe zabytki architektury sakralnej można również zobaczyć w pobliskim Wilczynie. To drewniany kościół św. Tekli oraz murowany, gotycki kościół św. Urszuli.