Etyka

Czy istnieje dusza?

Czy istnieje dusza?

W całej naszej historii jako zadawaliśmy sobie na wiele sposobów pytanie, czy istnieje dusza istnieje. Jest to pytanie, które doprowadziło do wielkich dyskusji i na które różne nauki próbowały odpowiedzieć przy różnych okazjach. Na przestrzeni lat różne tradycje religijne potwierdziły istnienie duszy. Ale jakie jest stanowisko nauki? Jak to pytanie jest dzisiaj omawiane?

Czy istnieje coś takiego jak dusza?

Idea istnienia duszy wiąże się z przekonaniami, dzięki którym zachowania jest ciągłość istnienia po śmierci. Ta idea duszy związana jest z przekonaniem o przyszłym życiu; ponadto wierzy się, że dusza jest przewodnikiem, dzięki któremu myślimy i czujemy i że odróżnia się od ciała. Oczywiście, koncepcja duszy będzie się różnić w zależności od kontekstu i religii, która się do niej odnosi. Przez wiele lat religie, ponieważ są związane z wymiarem duchowym, były odpowiedzialne za wyjaśnienie jego istnienia. Religie wnioskują o idei duszy, twierdząc, że dowodem jej istnienia są tajemnice związane z narodzinami, śmiercią, różnymi stanami świadomości, pamięci i wyobraźni. W ten sposób sugeruje się, że dusza jest rodzajem żywotnej siły lub impulsu.

Czy muszę chodzić do kościoła aby być chrześcijaninem?

Paradygmat naukowy i istnienie duszy.

Obecny paradygmat naukowy zazwyczaj nie uznaje wymiaru duchowego. Raczej wskazuje, że nie ma potrzeby posiadania duszy i wyjaśnia nam życie za pomocą równań, aktywności węgla, aktywności białka, itd. Choć neurobiologia poczyniła wielkie postępy w wyjaśnianiu funkcjonowania naszego układu nerwowego i próbie wyjaśnienia, dlaczego mamy subiektywne doświadczenia, pozostają one tajemnicą. Tak więc pytanie, czy dusza istnieje czy nie, jest związany ze zrozumieniem natury świadomości.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz