ChrześcijanstwoEtykaReligia

Kanadyjski ksiądz przegrał w kasynie 1 mln dolarów dla rodzin uchodźców

Kanadyjski ksiądz przegrał w kasynie 1 mln dolarów dla rodzin uchodźców

Kasyna naziemne, jak i kasyna online, doskonale wiedzą, jak przyciągać do siebie graczy i utrzymywać ich przy stołach jak najdłużej. Co więcej, do szalonej gry na pieniądze są w stanie skusić nawet osoby z kręgów religijnych. Idealnym tego przykładem jest ksiądz z Kanady, który przegrał milion dolarów przeznaczony na pomoc dla uchodźców.

Hazardzista w sutannie

Obecnie były już ksiądz katolicki przyznał się do niecnego czynu oszukania uchodźców i ich rodzin na kwotę prawie jednego miliona dolarów. Został za to skazany na dwa lata pozbawienia wolności.

Amer Saka – zagorzały hazardzista w sutannie – służył jako ksiądz w chaldejskim kościele katolickim św. Józefa i kościele katolickim św. Oraha w Kitchener w Ontario w Kanadzie. W obydwóch kościołach trwała zbiórka pieniędzy, które miały być przeznaczone na wsparcie irackich i syryjskich uchodźców przybywających do Kanady. W sumie udało się zebrać 936.497 dolarów kanadyjskich, z których niestety wszystkie powędrowały do właściciela jednego z kasyn w Kanadzie.

Pieniądze pochodziły od parafian w ramach umowy sponsorskiej. Zbiórka miała na celu wesprzeć kościół, aby mógł sponsorować członków rodzin parafian, którzy chcieli przyjechać do kraju. Zbiórka trwała w latach 2013-2016, apelując do wszystkich parafian, aby składali datki na rzecz pokrzywdzonych rodzin.

Niestety w tych samych latach wnioski sponsorskie, na które przekazywano fundusze, zniknęły i nigdy nie zostały zrealizowane. Sprawą zainteresowały się władze Ontario, które wszczęły dochodzenie w tej sprawie. Okazało się, że ofiarami utraconych funduszy padły 33 rodziny, które w sumie liczyły 105 członków.

Wszystkie dowody wskazywały na księdza Amera Sakę, który był jednym z głównych organizatorów zbiórki pieniędzy. Oczywiście ksiądz został aresztowany i postawiony przed sądem pod zarzutem kradzieży prawie miliona dolarów kanadyjskich. Śledztwo wykazało, że ksiądz przegrał wszystkie pieniądze na grach stołowych w pobliskim kasynie, gdzie chciał pomnożyć zgromadzoną sumę datków. Niestety wszystko poszło w drugą stronę, a sam ksiądz stanął w obliczu prawdziwych problemów.

Amer Saka napisał list do sądu, w którym mówił o wyrzutach sumienia za swoje czyny i obawie, że może na zawsze utracić swoje święcenia kapłańskie.

Sędzia początkowo zaproponował 45 lat restytucji, w ramach której były ksiądz miał spłacać odszkodowanie rodzinom. Jednakże z racji tego, że Amer Saka nie miał zbyt dobrych perspektyw na znalezienie pracy, a jego poprzednia pensja wynosiła zaledwie 20.000 dolarów rocznie, postanowiono zmniejszyć wyrok. I w ostateczności termin restytucji skrócono do 15 lat.

Z kolei, jeżeli w momencie zakończenia okresu restytucji Saka w dalszym ciągu będzie miał dług wobec poszkodowanych, może zostać skazany na karę do pięciu lat więzienia.

Nielegalny hazard wśród księży

Księża, którzy dopuścili się oszustwa, przegrywając pieniądze parafian, trafiali na nagłówki gazet na długo przed wyrokiem Amera Saki. Oto kilka przykładów:

• W 2018 szwajcarski ksiądz przegrał w kasynie ponad milion dolarów. Były to pieniądze, które otrzymał od parafian w ramach wsparcia instytucji kościelnej. Mało tego, część pieniędzy pożyczył też od parafian, zadłużając się u ponad 50 osób. W wyniku tego w 2018 roku sąd wysłał byłego księdza na odwyk, gdzie musiał podjąć walkę z nałogiem hazardowym.

• W kwietniu 2018 ksiądz katolicki z Filadelfii, William Dombrow został uznany za winnego kradzieży ponad 535.000 dolarów z nieautoryzowanego konta Archidiecezji Filadelfijskiej.

• W 2008 wielebny Patrick Dunne, który od 1991 roku był proboszczem kościoła Our Lady of Sorrows Church w White Plains w stanie Nowy Jork, został usunięty ze swojej parafii. Powodem było niewłaściwe wykorzystywanie funduszy kościelnych, którymi ksiądz karmił swoją potrzebę nałogowego hazardu.

• W 2012 ksiądz rzymskokatolicki, prałat Kevin McAuliffe, został skazany na trzy lata i jeden miesiąc więzienia federalnego za kradzież pieniędzy parafian i przegranie ich na maszynach hazardowych. Sąd nakazał spłatę zadłużenia w wysokości 650.000 dolarów.

• W Szkocji katolicki ksiądz został skazany na 10 miesięcy więzienia za kradzież 123.000 dolarów ze swojej parafii w North Ayrshire. Ksiądz był uzależniony od hazardu i grał w kasynach online, a dokładniej w ruletkę online. W wielu kasynach można skorzystać z bonusów bez wpłacania depozytu. Jednakże ksiądz postanowił wykorzystywać pieniądze parafian, aby finansować swoje hazardowe przyjemności.

• W 2014 kanadyjski ksiądz, Joseph LeClair, przyznał, że oszukał kościół na 130.000 dolarów w ciągu pięciu lat. Co więcej, przyznał się także do kradzieży datków kościelnych – dodatkowej sumy w wysokości 16.000 dolarów. Owa sumka była księdzu potrzebna do spłacenia zadłużenia w kasynie, które od pięciu lat odwiedzał regularnie.

O ile kościół katolicki patrzy krzywo na nałogowy hazard, niejednemu duchownemu nie przeszkadza łamanie tych zasad. I pomimo że kościół zezwala na rozgrywki hazardowe w umiarze i nierzadko sam organizuje loterie na zbiórkę różnych funduszy, niektórzy księża postanawiają przekroczyć te granice.